Geoblog.pl    alatomek    Podróże    Meksyk    Stolica Jukatanu
2007

Stolica Jukatanu

Meksyk
Meksyk, Mérida

Kolejną bazą wypadową uczyniliśmy Meridę, stolicę stanu Jukatan. Zabudowa miasta jest typowo kolonialna, mamy wrażenie, że jest to potężniejsza wersja Valladolid, mniej urocza, bardziej tłoczna, a rozmiar 'kwadratów' o wiele większy, przez co poruszanie się pieszo po mieście, mimo podobieństw map, jest bardziej męczące.
Jesteśmy dość częstymi gośćmi Plaza Grande, na którym można usiąść w cieniu i przyglądać się mieszkańcom. Warto zobaczyć rzeźbę Chrystusa z Pęcherzami w Catedral De San Ildefonso, która, jak głosi legenda na skutek uderzenia pioruna płonęła całą noc, by pokryć się jedynie pęcherzami.
Największą frajdę sprawia nam koncert i pokaz tańców Majów odbywający się na główym placu drugiego wieczora naszego pobytu w mieście. Pierwszorzędna nuta i ciekawa choreografia taneczna w wykonaniu nastoletnich potomków Indian.

Polecamy też przejście długim bulwarem Paseo de Montejo, który upiększają masywne, wyszukane rezydencje na wzór europejski - wiele z nich wystawionych na sprzedaż. Wzdłuż ulicy znajdują się bardzo interesujące, nowoczene rzeźby - podświetlone po zmroku. Na końcu znajduje się ogromny Wal Mart - oczywiście również wart odwiedzenia:)

Zupełnie przypadkowo, przechadzając się ulicami Meridy, już dość daleko od ścisłego centrum, trafiamy do ZOO, w którym rezydują przedstawiciele zwierząt zamieszkujących półwysep Jukatan. I choć ta forma rozrywki średnio nas bawi, trzeba przyznać, że widok ogromnych węży, barwnych ptaków i groźnych krokodyli jest ciekawy. (t)

Zasoby: 176 wpisów176 6 komentarzy6 1454 zdjęcia1454 1 plik multimedialny1

05.08.2013 - 18.08.2013